Dlaczego stosuje się systemy deskowań?

W dzisiejszych czasach powstaje coraz większa ilość inwestycji budowlanych. Jest to związane z coraz szybszym rozwojem wielu branż, a same budynki stanowią siedziby biur różnorodnych firm. Odpowiednio wybudowana nieruchomość daje pewność, że wszyscy ludzie pracujący w biurach będą bezpieczni. Z tego powodu, warto pamiętać o odpowiednim deskowaniu.

Po co stosuje się systemy deskowań?

Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest deskowanie. Praktycznie każdy z nas chociaż raz widział proces betonowania. Kiedy chodzi o elementy mniejsze, jak fundamenty domu czy ogrodzenie, można spotkać się z określeniem szałunku. Jest to konstrukcja wykonana z drewna, której celem jest nadanie kształtu elementom betonowanym. Kształt jest zbijany z desek, a następnie zalewany betonem. Tak samo wygląda proces deskowania, jednak na większą skalę. Podczas budowy dużych obiektów, wiele ścian posiada wymóg wykonania w technologii monolitycznej. Z tego powodu, takie ściany muszą zostać odlane z betonu. Aby zyskać odpowiednio założony kształt, należy pierw stworzyć odpowiednią obudowę z drewnianych paneli. W ten sposób, po procesie betonowania, otrzyma się wysokiej jakości ściankę odznaczającą się wysokimi własnościami wytrzymałościowymi.

Podział systemów deskowań

Ogólnie rzecz biorąc, systemy te dzieli się na dwa typy. Są to systemy drobnowymiarowe oraz wielkowymiarowe. Dzieli się je w ten sposób, biorąc pod uwagę ciężar poszczególnych elementów systemu. Jest on z kolei ściśle związany z gabarytami płyt. Systemy drobnowymiarowe stosuje się w przypadku niedużych konstrukcji, a ich główną zaletą jest to możliwość montażu ręczne. Sytuacja jest dokładnie odwrotna w przypadku systemów wielkowymiarowych. Montaż ręczny nie wchodzi tutaj w grę, a do ustawienia ich w odpowiedniej pozycji niezbędne jest użycie żurawia. Jak można się domyślić, system ten jest stosowany na dużych placach budowy gdzie najczęściej współdziała kilka żurawi jednocześnie.

Zastosowanie systemów wielkowymiarowych daje możliwość wytwarzania ścian o wysokości nawet 4 metrów, bez konieczności przerywania procesu betonowania. To z kolei sprawia, że budynki przemysłowe oraz mieszkalne mogą być stawiane w dość szybkim tempie.

Podsumowując, systemy deskowań są niezbędnym elementem każdej budowy, gdzie wymagane jest odlanie jakiegoś elementu z betonu. Warto wiedzieć, iż musi być ono zastosowane gdyż w przeciwnym razie zakładany element może nie spełniać swojej funkcji lub w ogóle nie będzie można go wytworzyć. W zależności od rodzaju budowanych nieruchomości można wyróżnić systemy wielkowymiarowe oraz drobnowymiarowe. Ze względu na duże wzrosty na rynkach deweloperskich, obecnie największym zainteresowaniem cieszą się systemy do dużych budowli. Z tego powodu należy być świadomym tego, że kolejki do wynajmu systemów deskowań są bardzo długie, nawet pomimo wysokich cen. Niemniej jednak są one koniecznością na każdym placu budowy, dlatego w przypadku poważnych inwestycji oraz rosnących wymagań klientów, posiadanie systemu deskowania jest koniecznością.