sushi Kraków

Sushi to popularne danie japońskie powstające na bazie odpowiednio przygotowanego ryżu oraz dodatków w postaci surowych ryb i świezych warzyw. Na przestrzeni lat zyskało ogromną popiularność na całym świecie, stając się poniekąd wielką kulinarną wizytówką Japonii. Niemal każda polska restauracja sushi aspiruje do osiągnięcia poziomu mistrzostwa znanego z niewielkich knajpek japońskich. Sam proces tworzenia sushi jest niezwykle misterną pracą, która wymaga od mastera wielkiej precyzji i niejednokrotnie niebywałych umiejętności. Niezbędne są również odpowiednia narzędzia pracy i wszelkie akcesoria, które umożliwiają podanie sushi zgodnie z wieloletnią tradycją. Choć utarło się przekoananie, iż jest to japońska potrawa, wiele źródeł historycznych podaje, iż prawodpodobnie powstała na terenach Chin. Co jeszcze warto wiedzieć o tej popularnej i niezwykle zdrowej potrawie?

Co oznacza sushi? 

Obalanie mitów dotyczących sushi należy zacząć przede wszystkim od tłumaczenia nazwy. Wielu ludzi wciąż jest przekonanych, że słowo to nawiązuje do surowej ryby. Nic bardziej mylnego. Choć ryba w surowej wersji jest kluczowym elementem tradycyjnego sushi, to jednak sama nazwa oznacza kwaśny ryż. To właśnie ryż zaprawiany ryżem octowym jest esencjonalną częścią całej potrawy.

Algi morskie kiedyś i dzisiaj 

Obecnie algi morskie, w które zawijane są roli za pomocą specjalnej maty bambusowej pochodzą ze specjalnych hodowli. Hodowle te powstały wyłącznie z myślą o sushi. Na początku historii sushi nikt jednak nie myślał o tworzeniu hodowli specjalnych alg. Nie było ani środków, ani możliwości, by takie przedsięwzięcie przeprowadzić. Były jednak algi, choć te pozyskiwano poprzez zeskrobywanie ich z rybackich łodzi. Była to właściwie najwygodniejsza wówczas metoda pozyskiwania cennych alg.

Japoński umiar

W obecnych czasach sporym uznaniem cieszy się sushi bezglutenowe i ogromne imponujące zestawy dla większej grupy osób. Takie kompozycje z pewnością zasługują na największe uznanie. Warto jednak pamiętać, że japoński zwyczaj nakazuje zjedzenie wszystkiego, co zostało podane na stole. Będąc w Japonii, warto zatem sięgać po zestawy na miarę własnych możliwości. Pozostawienie jakichkolwiek resztek, bez względu na to, czy mowa o sosie czy o rolkach sushi, może zostać odebrane bardzo negatywnie. Znacznie lepszym wyborem będzie zamówienie mniejszego zestawu, który zjemy bez najmniejszego problemu. W Polsce również dobrym wyborem będzie sięganie po nieco mniejsze porcje, choć nie spotkamy się ze złą reakcją, gdy na talerzu zostaną jakieś resztki. Najlepsze sushi Kraków można bez problemu zapakować na wynos, jeżeli zamówiona porcja okaże się zbyt obszerna.