Tynk jest przeznaczony do ochrony, termoizolacji i usuwania wszelkich nierówności z powierzchni; kolejnym etapem prac jest budowa ścian, ścianek działowych, poddaszy. W tym celu, zwykle murarz używa do tynku tradycyjnej i staromodnej zaprawy, można ją stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat, wstępnie zmieszane zaprawy proszkowe zyskały przewagę w wykonywaniu tynków o właściwościach podobnych do tradycyjnych zapraw, ale oprócz wapna i cementu jako głównych spoiw, niektóre z nich zawierają również gips. W takim przypadku zaprawa zawierająca jako spoiwo fragmenty gipsu nie nadaje się do wykonywania tynków zewnętrznych.

Wyjątkiem jest zastosowanie tynku do celów wykończeniowych, to znaczy mają cechy podkreślające oryginalne kształty i kolory kamienia naturalnego lub szczególne symetrie i/lub obróbki z estetyką efekt (rustykalny, antyczny) cegły. Wykonanie tynku to sztuka starożytna, dobry murarz nie ogranicza się do prostego przyklejania zaprawy do ścian i sprawienia, by była mniej lub bardziej jednorodna i/lub gładka.

Grubość tynku wewnętrznego

Praktycznie wykonany tynk , wykonywany tradycyjną zaprawą, a nawet z gotowych produktów, musi w miarę możliwości wyrównać ściany. Regulacja ścian ma na celu zapewnienie wertykalności po zakończeniu pracy oraz zapewnienie, że krawędzie i/lub narożniki są kwadratowe, czyli dokładnie pod kątem prostym.

Dzięki rozwojowi technologicznemu dostępnemu na rynku dostępne są eko-zrównoważone zaprawy wstępne o właściwościach przepuszczających powietrze, izolujących, osuszających, hydrofobowych, ognioodpornych. Produkty te, dobrane stosownie do okoliczności i dzięki doświadczeniu dobrego murarza, mogą być przydatne do rozwiązywania różnych często pojawiających się problemów.

Tynki gipsowe

Tynk pełni potrójną funkcję: tworzenia regularnego i ważnego z estetycznego punktu widzenia wykończenia, ochrony konstrukcji ścian, na których jest nakładany, oraz funkcję wentylacyjną. Na zewnątrz tynk pełni dominującą funkcję ochronną przed korozyjnym działaniem czynników atmosferycznych, dlatego najważniejszą właściwością musi być zdolność wchłaniania wody i szybkiego oddawania jej do powietrza; musi również mieć dobrą przepuszczalność pary.

Jeśli chodzi o wnętrze, tynkowanie ma kilka celów, ale jednym z najważniejszych jest z pewnością pochłanianie wilgoci powierzchniowej ścian, unikanie zjawisk kondensacji i kapania; ma również na celu wygładzenie powierzchni ścian, aby umożliwić im uzyskanie kolorów. Zaprawy wapienne są bez wątpienia najbardziej odpowiednie, aby w pełni spełnić wymagane wymagania.

Obrzutka jest pierwszą warstwą tynku, zwykle ma grubość od 1 do 2 cm i jest wykonywana przez siłowe wylewanie zaprawy za pomocą kielni, jedynie ruchem nadgarstka. Aby uzyskać chropowatą powierzchnię, stosuje się raczej gruboziarnisty piasek, który jednak musi być odpowiednio wyrównany. Na wyschniętą pierwszą warstwę nakłada się drugą warstwę tynku.